روشهای کاشت مو

سه روش اصلی برای کاشت مو وجود دارد که این سه روش بر اساس تکنیک برداشت مو تقسیم بندی شده اند و در هر سه روش کاشت مشابه می باشد :

  1. روش اف آی تی FIT : در این روش جراحی و خط بخیه وجود ندارد و موها به صورت تک به تک با پانچهای ظریف برداشته و سپس کاشته می شوند 
  2. روش اف یو تی FUT : این روش جراحی و خط بخیه دارد . در این روش قطعه ای از پوست و مو با جراحی از پشت سر برداشته می شود پشت سر بخیه می شود و سپس قطعه پوست زیر میکروسکوپ به قطعات تک به تک مو جداسازی می شود ( = گرافت ) و در نهایت این گرافتهای کوچک کاشته می شوند .
  3. روش ترکیبی : در این روش هم اف آی تی انجام می شود و هم اف یو تی  بنابر این جراحی و خط بخیه هم دارد 

هر سه روش خوب و مناسب می باشد اما در حال حاضر به دلیل اینکه اکثر مراجعین روش جراحی و خط بخیه را نمی پسندند در کلینیک دکتر رضائی روش جراحی انجام نمی شود و ما فقط روش اف آی تی پیشرفته با نام super fue  را انجام می دهیم .

بهترین روش کاشت مو در حال حاضر کدام روش می باشد ؟

بهترین روش کاشت مو بر اساس شرایط بیمار فرق می کند و شاید برای هر فردی روش خاصی بهترین باشد اما اگر به صورت کلی بخواهیم صحبت کنیم باید ذکر شود قبلا روش ترکیبی بهترین روش بود اما در حال حاضر به دلیل اینکه اکثر مراجعین روش جراحی و خط بخیه باقی مانده از آن را نمی پسندند و از طرف دیگر با پیشرفت هایی که در مورد دستگاه های برداشت اف آی تی حاصل شده و می توان با این دستگاه ها مقدار زیادی مو را با سرعت و دقت در مدت زمان کمی برداشت نمود در کل می توان گفت روش اف آی تی روش ارجح و بهترین روش برداشت و کاشت مو می باشد .

از طرف دیگر روش اف آی تی دارای زیر شاخه های متعددی می باشد که هر کدام تفاوت مختصری با روش دیگر دارد که اسامی زیادی وجود دارد که همگی پایه و اساس آن اف آی تی می باشد .

از نظر دکتر رضائی در بین روشهای متفاوت اف آی تی بهترین آنها تکنیک اف ای تی با دستگاه و روش super fue  می باشد که در کلینیک ما همین روش انجام می شود . البته در جریان باشید همین روش super fue ممکن است در کلینیک های متفاوت با تفاوتهای خاصی انجام شود و تکنیک درست پزشک و تکنسین کاشت مو هم بسیار مهم می باشد .

چگونه مشاوره کاشت مو انجام دهیم ؟

در روزگار کنونی نسبت به کمی قبل تفاوت های زیادی ایجاد شده که مشاوره کاشت مو نیز از آن مستثنی نیست .

در حال حاضر مشاوره اولیه کاشت مو به صورت آنلاین انجام می شود شما چند عکس از منطقه طاسی و کم پشتی سر و نیز از پشت سر که ما به آن بانک مو می گوییم و منطقه برداشت مو می باشد به شماره موبایل کلینیک واتساپ می کنید عکسهای شما توسط خود دکتر رضائی رویت و ارزیابی می شوند و تعدادی سوال پرسیده می شود و شما نیز می توانید سوالات مهم خود را در واتساپ مطرح کنید و پاسخ انها را دریافت کنید.

معمولا مشاوره آنلاین کفایت می کند و اکثرا نیازی به مشاوره حضوری نیست البته در صورتی که احساس می کنید مشاوره حضوری برای شما لازم می باشد می توانید وقت مشاوره حضوری فیکس کنید و در موعد تعیین شده برای مشاوره حضوری تشریف بیاورید .

پس از تکمیل مشاوره آنلاین یا حضوری هزینه کاشت مو اعلام می شود و در صورت تمایل می توانید نوبت عمل فیکس فرمایید 

سوالات متداول کاشت مو :

در ذیل مهمترین سوالات متداول مراجعین مطرح و پاسخ داده می شود لطفا این سولات را مطالعه فرمایید زیرا بیشتر سوالات ذهن شما را پاسخ می دهد :

1 – درد کاشت مو چقدر می باشد ؟

کاشت مو با بیحسی موضعی انجام می شود آمپولهای بیحسی خودش دردناک می باشد البته تزریق این آمپولها حدود چهار دقیقه طول می کشد که این چهار دقیقه دردناک می باشد اما بقیه مدت عمل هیچ درد یا استرسی ندارید 

2 – طول مدت عمل کاشت مو چقدر می باشد ؟

بسته به شرایط شما اندکی متفاوت می باشد اما معمولا کل عمل در یک روز انجام می شود و مدت عمل از شش ساعت تا ده ساعت متغیر می باشد 

3 – آیا کاشت مو جراحی و خط بخیه دارد ؟

خیر در حال حاضر ما فقط اف آی تی انجام می دهیم که جراحی و خط بخیه ندارد

4 – چه تعداد مو می کارید ؟

هر فردی بر اساس بانک مویش تعداد مشخصی مو به ما می دهد و ما سعی می کنیم بیشترین تعداد مویی که امکان دارد برداشت و کاشت کنیم پس تعدادتار مو بستگی به نیاز شما و بانک موی شما دارد

5 – آیا کل سرم کاشت می شود ؟

اگر بانک مو خوب باشد و وسعت طاسی خیلی زیاد نباشد می توان کل طاسی را کاشت نمود اما در موارد زیادی ممکن است وسعت طاسی زیاد باشد و بانک مو کم باشد و به اصطلاح بانک مو تمام طاسی را جواب ندهد یعنی قسمتی از طاسی پشت سر مو نرسد و کاشت نشود این مسئله کاملا مربوط به شرایط شما می باشد!!

6 – آیا کل سرم پر تراکم می شود ؟

متاسفانه معمولا خیر ! کاشت مو در جلسه اول همیشه اندکی به کم پشتی می زند مخصوصا اگر وسعت طاسی زیاد باشد .فقط در موارد خاصی که وسعت منطقه کاشت در حد دو سه سانت باشد می توان کاشت پر تراکم انجام داد و اگر وسعت طاسی زیاد باشد کاشت پر تراکم بی معنی می باشد زیرا بانک مو هرگز جواب نمی دهد .

7- چند روز مرخصی نیاز دارم ؟

یک روز عمل دارید یک روز در منزل استراحت می کنید روز سوم پانسمان باز می شود و روز چهارم می توانی سر کار حاضر شوید پس سه روز مرخصی کافی می باشد البته اگر کار سنگین دارید بهتر است یک هفته در منزل استراحت کنید .

8 – نتیجه نهایی کاشت مو کی مشخص می شود ؟

نتیجه نهایی کاشت مو بعد از 12 تا 14 ماه مشخص می شود 

9 – چند بار می توان کاشت مو انجام داد ؟

اگر روش اف آی تی کامل انجام شود معمولا بیشتر از دو بار نمی توان برداشت و کاشت انجام داد .

10 – آیا نتایج کاشت در افراد متفاوت می باشد ؟

بله ، بر اساس وسعت طاسی مقدار بانک مو ضخامت موها شرایط خونرسانی سر بیمار و تکنیک دکتر و تکنسین جواب افراد به کاشت مو متفاوت می باشد .

 

 

 

چگونه نوبت عمل بگیرم ؟

پس از انجام مشاوره آنلاین یا حضوری و دریافت جواب سوالات خودتان و تعیین هزینه کاشت مو اگر تمایل به انجام این عمل در کلینیک دکتر رضایی دارید باید وقت عمل خود را فیکس نمایید و روز عمل برای کاشت مو تشریف بیاورید.

برای فیکس عمل دو کار اصلی باید انجام دهید.  انجام آزمایشات کاشت مو و واریز بیعانه 

برای انجام آزمایشات کاشت مو به هر آزمایشگاهی می توانید مراجعه داشته باشید و نیاز به ناشتا بودن هم نیست .فقط وقتی نمونه را دادید بپرسید جواب برای چه روزی آماده می شود تا روز عمل شما برای بعد آن تاریخ تعیین شود.

لیست آزمایشات کاشت مو در ذیل می باشد:

CBC , ESR, CRP, BUN, CR, SGOT, SGPT, ALK PHOS, PT, PTT, CT, BT, HBSAg, HCVAb, HIVAb, U/A

فراموش نکنید یا جواب آزمایشات یا قبل از عمل ارسال کنید و یا روزی که برای عمل می آیید همراه خودتان بیاورید ( اگر مورد مشکوکی داشتید حتما چند روز قبل از عمل ارسال کنید )

برای واریز بیعانه شماره حساب و مبلغ بیعانه برای شما واتساپ می شود که شما پس از واریز بیعانه عکس فیش واریزی را برای ما ارسال می کنید و وقت عمل شما تعیین و فیکس می شود .

توصیه های قبل از عمل :

از یک هفته قبل از عمل از مصرف مواد و داروهای زیر پرهیز کنید :

سیگار ، الکل ، آسپرین ، بروفن ،ویتامین ئی ، سیر ،

آنتی بیوتیک تجویزی قبل عمل را حتما مصرف کنید ما معمولا کپسول سفالکسین 500 تجویز می کنیم روز قبل از عمل یکی صبح و یکی شب و صبح روز عمل هم یکی

اگر بیشتر موهای شما سفید می باشد دو روز قبل از عمل فقط موهای منطقه برداشت در پشت سر را رنگ کنید منطقه طاسی را رنگ نکنید

لطفا روز عمل در ساعت تعیین شده تشریف بیاورید تاخیر نداشته باشید و ترافیک صبحگاهی را در نظر داشته باشید.

آزمایشات کاشت مو را همراه خود داشته باشید .

هزینه کاشت مو قبل از شروع عمل تسویه می شود

با خودتان همراه نیاورید اگر با همرا می آیید با شروع عمل ایشان باید تشریف ببرند و امکان حضور در کلینیک برای مدت طولانی نیست .

روز عمل با ماشین خودتان نیایید آخر عمل رانندگی سخت و خطرناک می باشد 

صبحانه معمول خود را بخورید و گرسنه نباشید حمام برویدو سر خود را با شامپوی همیشگی خود بشویید 

به هیچ وجه قبل از عمل موها را کوتاه نکنید 

توصیه های بعد از عمل :

1-روز عمل و ترجیحا روز بعد ازعمل را در منزل استراحت كنید. محیط خنك باشد  چند شب اول را به صورت  تقریبا نیمه نشسته بخوابید (دو بالش زیر سر بگذارید)، سر را حتما روی بالش قرار دهید و حتما به صورت طاق باز بخوابید .اندکی به پهلوی چپ و راست نیز می توانید بخوابید ولی روی شکم خوابیدن تا 4 شب ممنوع است قبل از باز کردن پانسمان سر نیازی به استفاده از كمپرس سرد  نیست .

 2- حتما نسخه داروهای مربوط به جراحی را در روز عمل تهیه فرموده و مصرف نمائید. آنتی بیوتیك و مسكن تجویزی هر دو را به دقت  در ساعت مقرر استفاده نمائید. حتی اگر درد كم است مسكن را استفاده كنید (درد باعث بیرون زدن گرافت ها می شود).

3 – پانسمان شما دو روز بعد از عمل باز می شود . که پس از آموزش می توانید خودتان باز کنید یا در کلینیک برای شما باز می شود .

4- از حركات شدید كه باعث افزایش فشار سر میشود پرهیز نمائید: مانند زور زدن، خم شدن زیاد، سرفه شدید، فعالیت شدید بدنی.

5- به مدت یك هفته پس از عمل از مصرف سیگار، داروهای مسكن (به غیر از استامینوفن تجویزی)، آسپرین،ACA، سیر، ویتامین E و مشروبات الكلی پرهیز نمائید.

6- بعد از روز دوم نیازی به پانسمان ندارید بلكه قرار دادن منطقه كاشت در  معرض هوا  مفید است، دلمه هایی در اطراف گرافت ها ظاهر می شود، از كندن و دستكاری آنها خودداری كنید، بعد از حدود 20- 10 روز آنها از بین می روند، درصورت خارش سر از داروی ضد خارش (هیدروکسی زین 10)  استفاده كنید.

7- از هفته دوم به بعد در منطقه کاشت  پوسته ریزی شروع می شود و شیارهایی بوجود می آید که بنظر میرسد کاشت انجام نشده ، علت این شیارها کشیده شدن موها به اطراف و ریزش موها می باشد این منظره طبیعی است و روزهای بعد بیشتر می شود نگران نباشید  کل منطقه در حد ممکن کاشت شده است .

8 – از روز هشتم تا دهم به بعد موها شروع به ریزش میکند که طبیعی می باشد موهای ریخته شده برجستگی کوچکی مانند ریشه در انتها دارند که این برجستگی چربی کنار مو می باشد و ریشه مو نیست . نگران نباشید تمام موهای ریخته شده مجددا رشد می کنند .

8 – از روز 17 به بعد شستشوی سر  سفت و به حالت رفت و برگشت می باشد تا پوسته های ظاهر شده زودتر بریزد و کل منطقه کاشت بدون پوسته و شوره می شود احتمالا بیشتر موهای کاشت شده هم می ریزد نگران نباشید سیر طبیعی می باشد حتما شستشو را خوب انجام دهید تا بعد از سه هفته هیچ پوسته و شوره ای نباشد

 9- برگشت به كار شما می تواند روز دوم باشد. اما توصیه می شود در صورت امكان روز دوم و سوم را هم در منزل استراحت كنید، اگر كار سنگین دارید هفته اول را مرخصی بگیرید و هفته دوم سركار حاضر شوید.

10 – ورزش هفته اول ممنوع است، هفته دوم ورزش های سبك (به استثنائ شنا) به صورت محدود و از هفته سوم  تمام ورزش ها آزاد است.

11-بعد از دو ماه موها شروع به در آمدن مجدد می کنند در منطقه کاشت جوشهای کوچکی ایجاد می شود که گاه چرکی و سرسفید می باشد . جوشها را فشار ندهید و نترکانید انها خودبخود سرباز می کنند برای اینکه کمتر جوش بزنید غذاهای تحریک کننده را کمتر استفاده کنید (ادویه جات ، غذاهای گرمی مثل زیتون گردو خرما ،شیرینیجات ،شکلات کاکائو ، تنقلات تخمه و هر چیز دیگری که خودتان می دانید مصرف آن در شما باعث جوش می شود .)

12- دیدن نتیجه کاشت مو و ایجاد تغییر  از ماه چهارم به بعد کم کم شروع می شود و اکثر افراد در ماه های 5 تا 7 دچار اضطراب می باشند و نگران نتیجه هستند ! نگران نباشید و تا ماه 10 هیچ قضاوتی نکنید نتیجه کامل در ماه 12 تا 14 دیده می شود . پس صبور باشید !

سیر پس از کاشت مو :

موهای کاشته شده حدود ده روز رشد می کنند و بعد از ده روز نسبت به روز کاشت اندکی بلندتر شده اند 

تقریبا از روز دهم به بعد موها شروع به ریزش می کنند و تقریبا تا روز بیستم بیشتر موهای کاشته شده می ریزند البته این ریزش مربوط به ساقه موها می باشد و ریشه موها زنده و سالم می باشد 

از روز چهاردهم به بعد روی سر پوسته و شوره ایجاد می شود که باید با شستشوی رفت و برگشت باعث ریختن و رفع این پوسته ها شویم و اگر در این مرحله شستشو خوب انجام نشود پوسته ها به سر می چسبد و بعدا کندن این پوسته ها بسیار مشکل می باشد و باعث آسیب به نتیجه کاشت مو می شود .

تا روز بیستم بیشتر موها و پوسته ها می ریزد و تقریبا یک ماه بعد از عمل چهره بیمار مانند قبل از عمل می شود و انگار کاشتی انجام نشده است !

از ماه دوم به بعد موها کم کم شروع به سر زدن از زیر پوست میکنند و در این مرحله در محل کاشت و برداشت جوشهای کوچکی ایجاد می شود که این جوشها را دستکاری نکنید 

تا چهار ماه بعد عمل رشد اندکی داریم و تفاوت چندانی با قبل کاشت وجود ندارد

از ماه پنجم به بعد کم کم موها رشد می کنند و تعداد زیادی موی کرکی ظاهر می شود اما این موها خیلی نازک می باشد و تراکم کمی دارند .

تا ماه دهم این موهای کرکی کم کم ضخامت پیدا می کنند و تراکم ایجاد می شود اما هنوز کم پشت می باشد 

نتیجه نهایی کاشت مو بعد از 12 تا 14 ماه ایجاد می شود و پس از آن تغییر اندکی ایجاد خواهد شد .